Служба безпеки України (СБУ) повідомила про викриття агентурної мережі воєнної розвідки Угорщини, яка діяла на території Закарпатської області.
Про це пише видання 7 Днів – новини Закарпаття з посиланням на СБУ.
Так, стало відомо, що Угорщина вивчала можливість вторгнення на Закарпаття угорських військ.
Про це свідчать покази розсекречених двох шпигунів, яких затримали працівники СБУ. Одним з них являється 40-річний колишній військовий з Берегівського району, якого іноземці завербували та перевели у “режим очікування” ще у 2021 році.
Іншим “зрадником” виявилась жінка. Це колишня військовослужбовиця Сил безпеки та оборони України, яка звільнилася з підрозділу у 2025 році.
Тепер їм загрожує довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Куратором обох фігурантів був кадровий співробітник військової розвідки Угорщини, чию особу вже ідентифіковано Службою безпеки.
Як заявили в СБУ, завданням цієї агентурної мережі було збирання інформації про військову захищеність Закарпатської області, пошук вразливих місць у наземній і повітряній обороні регіону, а також вивчення суспільно-політичних поглядів місцевих жителів щодо можливого приєднання регіону до Угорщини.
Зокрема, серед завдань “шпигунки” було інформування угорської спецслужби про наявність літаків та гелікоптерів у Закарпатській області, а також про оборонні системи військової частини, де вона проходила службу.
Ситуація зі зрадником-чоловіком задокументована більш ретельно. Так, з вересня 2024 року йому було доручено кілька завдань, спрямованих на розвідку наступної інформації:
- яке військове спорядження та озброєння можна придбати на чорному ринку Закарпаття;
- яка ситуація із міграцією угорського населення в регіоні;
- які військові сили розташовані на Закарпатті, чи багато транспорту і бойових машин;
- наскільки укомплектовані правоохоронні органи і яка їхня чисельність тощо.
У процесі збору розвідданих агент відвідав різні об’єкти, включаючи позиції Сил оборони та координати зенітно-ракетних комплексів С-300, після чого поїхав до Угорщини, де відзвітував перед своїм куратором. Для перетину кордону він використав вигадану довідку про догляд за хворим батьком.
Під час зустрічі з угорським розвідником агент отримав готівку для виконання завдань, зокрема для підбору інформаторів. Він намагався завербувати ще принаймні двох осіб для агентурної мережі. Це дозволяло збирати важливу інформацію не тільки з мирних територій, але й з прифронтових та фронтових зон.
Вже в березні цього року контррозвідка СБУ зафіксувала ще одну зустріч агента з куратором. Цього разу зрадник отримав спеціальний телефон для конспірованого зв’язку. Окрім того, йому було доручено виявляти службові авто силових структур Закарпаття, а також збирати та передавати інформацію про втрати ЗСУ та події на фронті, для чого агент знайшов відповідний контакт у Силах оборони.
Слідчі Служби безпеки повідомили фігурантам про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану). Зловмисники перебувають під вартою. Крім того, наразі тривають комплексні заходи для притягнення до відповідальності всіх учасників агентурної мережі угорської розвідки.
Згідно з повідомленням СБУ, це перший випадок в історії України, коли було виявлено шпигунську діяльність угорської воєнної розвідки на шкоду українській державній безпеці.
Читайте новини Закарпаття Telegram / Facebook / Google News
